Повкусно од таратур – сос за секој ручек од малку состојки

Повкусно од таратур – сос за секој ручек од малку состојки

Вкусен намаз во вашата кујна.

Состојки:

  • 800 гр. кисело млеко
  • 300 гр. сирење
  • 60 мл. маслиново масло
  • 1 лажиче сол

Подготовка:

  1. Се мати киселото млеко со сирењето кое се рони ситно и се се става маслиново масло и сол.
  2. Се меша да се добие хомогена смеса.
  3. Супер е со краставички.

 

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо