Туршија во тегли: Покрај оваа, нема да ви треба друга салата за зима

Туршија во тегли: Покрај оваа, нема да ви треба друга салата за зима

Време е за зимница…

Состојки:

 • 5 кг пиперки
 • 1 карфиол
 • 1 кг краставици
 • 2 моркови
 • 1 кисело јаболко
 • 200 гр лути пиперчиња
 • 150 гр сол
 • 120 гр есенција
 • 5 гр конзерванс
 • 10 гр винобран
 • ловоров лист
 • бибер во зрно
 • 4 л вода

Начин на подготовка:

 1. Сè добро измијте и исчистете па наредете во големи тегли наизменично, мешајте и редете. Притиснете со пластични притискачи. 
 2. Во водата ставете сол, есенција, бибер и ловор, па налијте во теглите и затворајте со капачиња. Погледнете ја туршијата после два дена, ако е потребно долијте уште малку раствор.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо