Переци со сирење од вашата кујна – маалото ќе замириса

Переци со сирење од вашата кујна – маалото ќе замириса

Направете вкусни переци со сирење дома.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 2 белки
 • 100 гр. маргарин
 • 1 лажиче сол
 • 200 гр. сирење
 • 10 гр. свеж квасец
 • 1 дл. топло млеко
 • 2 жолчки
 • ким и сусам

 

Подготовка:

 1. Се меша брашното со маргарин и се прави дупка во ванглата, се става млеко и квасец со шеќер и се остава десет минути да се активира.
 2. Се матат белките, се додаваат во смесата со брашно, се меша и се става павлака и сирење.
 3. Се меси тесто кое треба да стои еден час во ладилник.
 4. Се развлекува, се прават переци, се премачкуваат со жолчка, се става ким или сусам и се печат на плех со хартија на 200 степени околу 20 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана