Арома која ќе ве натера веднаш да пробате: Печурки пржени на маргарин

Арома која ќе ве натера веднаш да пробате: Печурки пржени на маргарин

Брзо и вкусно јадење за цело семејство, особено деликатесно за љубителите на печурки.

Состојки:

  • 400 гр. печурки
  • 125 гр. маргарин
  • 1-2 лажици масло
  • 2 чешни лук
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се мијат и се двојат дршките од печурките, па ако сакате оставете ги цели, ако сакате исечете ги.
  2. Се загрева маргарин и масло и се пржат печурките, со мешање.
  3. Се динстаат околу еден час, и постојано се отвора капакот да се промеша.
  4. Се ставаат потоа и лукот иситнет и зачини и се служи.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*