Брз и евтин колач со гриз – повкусен од парена торта

Брз и евтин колач со гриз – повкусен од парена торта

Вкусен, брз и лесен десерт со гриз.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 200 гр. шеќер
 • 100 гр. гриз
 • 500 мл. млеко
 • 1 лимон со кора 
 • 1 лимон (сок) за прелив
 • 7 лажици шеќер за прелив
 • малку индиски ореви печени или кокос

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќер и се додава млеко, па се става во шерпа и се вари, со постепено додавање гриз.
 2. Се меша да се згусне и се ренда кората од лимон пред да зоврие.
 3. Се трга на страна кремот, и се прави прелив.
 4. Се става сок од лимон со шеќер и се мати да се добие карамел.
 5. Се мати кремот со миксер и се става во плех, заедно со карамелот, и се стега во ладилник, па се декорира со сечени индиски ореви или кокос.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед