Крем салата од краставици и домати

Крем салата од краставици и домати

Вкусна и освежувачка салата.

Состојки:

 • 2 домати
 • 2 краставици
 • 1 помала главица кромид
 • 1/2 шолја милерам
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 лажици сок
 • лимон
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Доматите, краставиците и кромидот исечкајте ги. Посолете, побиберете и прелијте со милерам. 
 2. Додајте маслиново масло и сок од лимон, па измешајте. 
 3. Оставете во фрижидер 1 час пред сервирање.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство