Балканска гордост: Посна српска салата

Балканска гордост: Посна српска салата

Ова е една од највкусните свежи салати!

Состојки:

 • 2 домати
 • 1 поголема свежа краставица
 • 1 главица кромид
 • 1 свежа слатка пиперка
 • малку свежа лута пиперка
 • 2-3 лажици масло
 • 2-3 лажици јаболков оцет
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот, доматите, краставицата и пиперката исечкајте ги на ситни коцки и ставете ги во чинија, посолете, побиберете и прелијте со масло и оцет.
 2. Сè измешајте и послужете.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство