Домашна зимница: Ајвар од модри патлиџани

Домашна зимница: Ајвар од модри патлиџани

Вкусен ајвар од модри патлиџани.

Состојки:

  • 2 средно големи модри патлиџани
  • 4 лажици масло
  • 5-6 лажици сок од лимон
  • 2 лажички сол
  • 1/2 лажичка бибер

Начин на подготовка:

  1. Испечете ги патлиџаните во рерна загреана ан 250 степени. Кога лушпата ќе потемни извадете ги, оставете ги да станат млаки, излупете ги и сомелете ги. 
  2. Во масата додајте ги останатите состојки и добро измешајте. Овој ајвар не може долго да стои.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо