Деликатес на денот: Запечени коцки од макарони

Деликатес на денот: Запечени коцки од макарони

Направете вкусни топли и солени коцки од макарони.

Состојки:

 • 500 гр. макарони
 • 1 л. млеко
 • 1 шолја масло (шолја за кафе)
 • 1 шолја кисела павлака
 • 4 јајца
 • сол по вкус

Подготовка:

 1. Се ставаат неварените макарони во сад со млекото, па се оставаат половина час.
 2. Се мешаат повремено.
 3. Се матат јајцата со масло и се става павлака и сол, па се ставаат во смесата со макарони.
 4. Се става смесата во калап и се пече 50 минути на 200 степени.
 5. Пред крај се става фолија да не загори, па се служи топло и се сече на коцки.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки