Лепчиња со јајца без пржење и стоење на нозе

Лепчиња со јајца без пржење и стоење на нозе

Вкусен појадок за лесен старт на денот.

Состојки:

  • 1 јајце
  • маргарин
  • малку сирење
  • малку кашкавал
  • 2 кришки леб

Подготовка:

  1. Се зема лебот и се сече на два дела, секој се мачка со маргарин и се мати јајце во сад.
  2. Се додава сирење, смесата треба да е густа за да не истече.
  3. Се става смесата на кришките.
  4. Се става и рендан кашкавал.
  5. Се загрева рерната на 220 степени и се ставаат да се запечат лепчињата.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана