Еден од најбрзите и најбарани рецепти: Крофни со неповторлив вкус 

Еден од најбрзите и најбарани рецепти: Крофни со неповторлив вкус 

Направете брзи крофни со неповторлив вкус.

Состојки:

 • 100 мл. млеко
 • 2 јајца
 • 50 мл. масло
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче квасец
 • 1 шолја масло
 • 3 шоли брашно

 

Подготовка:

 1. Се става брашното со сол, масло и матени јајца, па квасец и шеќер со свежо млеко во вангла.
 2. Се замесува тесто.
 3. Се покрива со крпа и се остава 30 минути да нарасне.
 4. Се развлекува, се вадат кругови и секој се сече на средина со помал круг.
 5. Се загрева масло на тава и се пржат додека не добијат златна боја.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед