Кокос бомбици со чоколадо – брзи ситни топчиња за секоја пригода

Кокос бомбици со чоколадо – брзи ситни топчиња за секоја пригода

Направете вкусни и брзи кокос бомбици.

Состојки:

 • 120 гр. шеќер
 • 90 гр. маргарин
 • 120 гр. кокос
 • 200 мл. слатка павлака
 • 200 гр. чоколадо и 3 лажици масло за глазура

Подготовка:

 1. Се ставаат на оган шеќерот и маргарин, се топат и ладат.
 2. Се става кокосот во слатката павлака и се меша.
 3. Павлаката не се мати.
 4. Се става и шеќерот во таа смеса и се соединува.
 5. Се остава да отстои 2 часа во ладилник.
 6. Се топи чоколадото на масло и се ставаат топчињата кои ќе ги направите од смесата во чоколадото.
 7. Се редат на хартија и се ладат.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед