Салата од гриловани компирчиња

Салата од гриловани компирчиња

Салата која освојува со својот вкус!

Состојки:

 • 900 гр компири исечкани на дебели кругови
 • 1/3 мала шолја маслиново масло
 • 1 лажица италијански зачин
 • кора и сок од половина лимон
 • 1/2 исечкана црвена пиперка
 • сол
 • бибер

Состојки за дресинг:

 • 1/3 мала шолја маслиново масло
 • 1/3 мала шолја исечкан магдонос
 • 10 исечкани црни маслинки
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите исечкајте ги на мали парчиња. Згответете ги 5-10 минути, но ако не сакате веднаш ставете ги на грил. 
 2. Измешајте ги сите состојки заедно, освен состојките за дресинг и премачкајте ги компирите. 
 3. Така маринираните компири ставајте ги на грил тава, вртете ги од сите страни да добијат кафеава боја. Кога ќе бидат печени тргнете ги од грил и ставајте ги во длабок сад. 
 4. Добро измешајте ги сите состојки за дресинг па прелијте ги компирите.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство