Сите го фрламе овој дел од цвеклото а многу е здрав – извлечете го максимумот за здравјето вака

Сите го фрламе овој дел од цвеклото а многу е здрав – извлечете го максимумот за здравјето вака

Листовите на цвеклото содржат низа антиоксиданси важни за здравјето на луѓето.

Листот од цвеклото треба да се користи во секоја комбинација на храна.

Во салата може листовите да ги помешате со зелена салатка, маслинка и краставица. Салатата ќе ја направите со малку маслиново масло и лимонов сок.

Исто така листовите од цвекло може да ги ставите на маслиново масло кое се загрева некои 5 минути, а потоа промешајте. На крај треба да му ставите малку вода и да го издинстате во следните 10-15 минути.

Вака ќе го извадите максимумот од листовите.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Зимска салата: Пиперки полнети со зелка, повкусни од зимница

Пиперки во сенф – Повкусно од зимница

Направете кисела зелка за зимница за 10 дена

Ловечки ајвар – рецепт за највкусна зимница

Зелен домат за највкусна зимница

Збогатете ја зимницата: Скиселен лук