Рецепт за слатко од јаболка: Домашно е најдобро

Рецепт за слатко од јаболка: Домашно е најдобро

Фантастичен вкус – домашното е најдобро!

Состојки:

  • 2 кг јаболка
  • 1 кг шеќер
  • 2 лажици лимонтус
  • 1 стапче ванила
  • 1 шолја вода

Начин на подготовка:

  1. Ставете шеќер и вода да се готват во поголемо тенџере, додека не добиете густ сируп. 
  2. Измијте ги, излупете ги и исчистете ги јаболката од семки. Исечкајте ги на мали парчиња и додајте ги во речиси готовиот сируп, заедно со ванила. 
  3. Слаткото се готви додека јаболката не омекнат и додека сирупот не згусне. На крај додајте лимонтус. 
  4. Готовото слатко ставете го во чисти тегли уште додека е врело, затворете и веднаш свртете наопаку. По желба стерилизирајте 5 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта