Пржени лепчиња со кисела вода – меки и полни меурчиња

Пржени лепчиња со кисела вода – меки и полни меурчиња

Направете вкусен појадок или вечера, рецептот кој не излегува од мода.

Состојки:

  • неколку парчиња леб
  • 2 јајца
  • 100 мл. кисела вода
  • 3 лажици брашно
  • сол и масло

Подготовка:

  1. Се сече лебот на кришки, се двојат белките од жолчките.
  2. Се матат белките во снег, а жолчките со кисела вода, сол и брашно.
  3. Се додаваат постепено и белките.
  4. Се загрева тава со масло и се потопуваат кришките во смесата, па се пржат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Гибаница на шумадиски начин

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*