Домашни брзи уштипци со квасец – појадок од состојки кои ги имате дома

Домашни брзи уштипци со квасец – појадок од состојки кои ги имате дома

Направете брзи уштипци со квасец.

Состојки:

  • 400 гр. брашно
  • 2 јајца
  • 1 кесе сув квасец
  • 400 мл. млеко
  • 1 лажиче сол
  • 2 лажички шеќер
  • масло за пржење

Подготовка:

  1. Се матат јајцата со млеко и се ставаат сол и шеќер, па се додава брашното со квасец во него.
  2. Се добива густо тесто и се остава да нарасне.
  3. Се земаат форми со лажица и се пржат во врело масло.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана