Го закрепнува телото и дава витамини: Крем чорба од зеленчук и јогурт

Го закрепнува телото и дава витамини: Крем чорба од зеленчук и јогурт

Лесна и вкусна чорба со јогурт – најдобар извор на хранливи материи.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 1/2 тиквица
 • 2 моркови
 • 4 шампињони
 • 1 лажица мешавина од зачини
 • 100 гр тарана (тестенини)
 • 1,2 л вода
 • зачини
 • сол
 • бибер
 • 1 коцка за пилешка супа
 • малку маслиново масло
 • 150 мл јогурт
 • 1 жолчка

Начин на подготовка:

 1. На малку маслиново масло пропржете ситно сечкан кромид, тиквица и исечкани шампињони. 
 2. Додајте исечкан морков. Зачинете со зачин, па кратко динстајте. Ставете вода, додајте коцка за супа, па гответе десетина минути. Потоа додајте тестенини и гответе уште десетина минути.
 3. Разматете јогурт и жолчка, ставете малку течност од тенчерето, па со непрекинато мешање ставете ја смесата во тенџерето. Крчкајте уште 2-3 минути. Зачинете по вкус (сол, бибер). 
 4. Послужете ја чорбата топла. По вкус посипете со сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула