Што да јадете ако имате висок шеќер – вака помогнете си

Што да јадете ако имате висок шеќер – вака помогнете си

Шеќерот во крвта е голем проблем за многумина, но за среќа со правилна исхрана може да биде надминат.

Треба да се ограничи внесот на шеќер, овие лица не треба да прескокнуваат оброк и да седат гладни.

Се препорачуваат многу јаткасти плодови, печурки, мешунки.

Грашокот исто така го балансира шеќерот, а се препорачува и цимет.

Хранете се вака и решете го проблемот со високиот шеќер.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*