Уштипци кои сами се вртат – ова утро почнете го со брз рецепт

Уштипци кои сами се вртат – ова утро почнете го со брз рецепт

Уштипци кои сами се вртат во тава.

Состојки:

 • 450 гр. брашно
 • 250 гр. кисело млеко
 • 1 лажиче сода бикарбона
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 3 јајца
 • 1 кесе ванилин шеќер
 • сол прстофат

Подготовка:

 1. Се матат јајцата и се додава кисело млеко со сода и брашно со прашок за пециво.
 2. Се става и ванилин шеќер и се меша да се добие густо тесто, па се зема од смесата со две лажици и се ставаат во врело масло.
 3. Се вртат сами.
 4. Горе декорирајте ги со шеќер во прав.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана