За изненадни гости: Пита која се топи во уста, а се прави за кратко време (Видео)

За изненадни гости: Пита која се топи во уста, а се прави за кратко време (Видео)

Пита која се топи во уста, а се прави за кратко време!

Состојки:

 • 180 гр кисела павлака
 • 2 јајца
 • 1/2 лажичка сол
 • 200 гр шунка
 • 400 гр кашкавал за пица
 • пасирани домати
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1/2 мала лажичка оригано
 • прстофат сол
 • готови кори за пита
 • алу фолија

Начин на подготовка:

 1. Подгответе премаз од кисела павлака, јајца и малку сол па измешајте. 
 2. Исечкајте шунка, а кашкавалот изрендајте го. Подгответе сос од домати. 
 3. Намастете лим па преку ставете една преклопена кора. Премачкајте ја кората со малку прелив од павлака и јајца па додајте малку шунка и сос од домати. 
 4. Распоредете рендан кашкавал и повторувајте додека не го потрошите целиот материјал. Завршниот ред нека биде само кора и малку прелив од павлака и јајца. 
 5. Прекријте ја питата со алу фолија и печете половина час на 200 степени. Тргнете ја фолијата, додајте уште малку кашкавал и запечете без фолија петнаесетина минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Сашина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки