Бурек пиперки со сирење: Неодолив оброк од едноставни состојки

Бурек пиперки со сирење: Неодолив оброк од едноставни состојки

Фантастичен, неповторлив вкус!

Состојки:

  • 4 печени пиперки
  • 300 гр сирење
  • 4 јајца
  • 40 гр путер
  • 20 гр брашно
  • 30 гр презла
  • магдонос
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Издробете сирење, додајте 2 јајца, путер и исечкан магдонос и добро измешајте. Со добиената смеса полнете ги пиперките.
  2. Извалкајте ги во брашно, јајца и презла, па пржете во длабоко масло додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт