Одлично мезе за со ракија: Најлесен рецепт за туршија

Одлично мезе за со ракија: Најлесен рецепт за туршија

Направете вкусна туршија без мака и готвење.

Состојки:

 • 1 зелка
 • моркови
 • пиперки
 • домати
 • кромид
 • целер
 • 150 мл. оцет
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици сол

Подготовка:

 1. Се ренда зелката, се сече другиот зеленчук на парчиња.
 2. Ставете си количина по избор. Се реди наизменично во тегла, во секоја тегла се ставаат по три лажици шеќер и сол, 150 милилитри оцет.
 3. Се ставаат убаво затворените тегли во врела вода, се вртат наопаку.
 4. Се чуваат на темно и суво место.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа