Лења пита со јаболка – брз рецепт

Лења пита со јаболка – брз рецепт

Направете го познатиот десет лења пита, со јаболка кои мамат супер арома.

Состојки:

 • 650 гр. брашно
 • 150 гр. шеќер
 • 250 гр. маргарин
 • 200 мл. павлака
 • 2 јајца
 • 1 прашок за пециво
 • 1,5 кг. јаболка
 • 4 лажици гриз
 • 150 гр. шеќер
 • цимет

Подготовка:

 1. Се мешаат 2/3 од брашното со состојките за кора, па се става постепено и остатокот од брашното.
 2. Се меси меко тесто, се става со хартија на него во фрижидер да нарасне еден час.
 3. Се мешаат лушените и рендани јаболки со шеќер и гриз, како и цимет.
 4. Се дели тестото на два дела, па се развлекува според тепсијата во која готвите.
 5. Се става во тепсија едното тесто, се става јаболка, па другиот дел од тестото.
 6. Се тапка на краевите.
 7. Се пече питата на загреана рерна на 180 степени до 40 минути.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед