Сите го фрламе овој дел на лубеницата е многу здрав – делува и како афродизијак

Сите го фрламе овој дел на лубеницата е многу здрав – делува и како афродизијак

Белиот дел од кората на лубеницата е особено здрав, а сите правиме огромна грешка и го фрламе.

Има витамини Б6, А, Ц, магнезиум, цинк и калиум во себе, како и аминокиселини кои го чуваат срцето.

Она што е малку познато е дека во белиот дел на кората има цирулин по кого го доби името лубеницата, а поволно длеува на срцето, кардиоваскуларниот систем, како и крвните садови.

Белиот дел делува и како вијагра за телото, па затоа оваа вест им се допаѓа и на мажите и на жените.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?