Стиснати компири совршени со кајмак: Ручек деликатес од две состојки

Стиснати компири совршени со кајмак: Ручек деликатес од две состојки

Направете посебен компир во вашата кујна.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 кг. компир
  • маслиново масло
  • морска сол
  • рузмарин
  • бибер
  • кајмак

Подготовка:

  1. Се мие компирот убаво и се става во солена вода да се вари 20 минути.
  2. Се става на плех маслиново масло, се става малку сол и се реди излупениот компир кој малку се стиска во плехот со заден дел од чаша.
  3. Се ставаат зачини и маслиново масло и рузмарин.
  4. Се пече на 220 степени 40 минути, па се служи со кајмак.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Луди компири од рерна

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*