Стиснати компири совршени со кајмак: Ручек деликатес од две состојки

Стиснати компири совршени со кајмак: Ручек деликатес од две состојки

Направете посебен компир во вашата кујна.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 кг. компир
  • маслиново масло
  • морска сол
  • рузмарин
  • бибер
  • кајмак

Подготовка:

  1. Се мие компирот убаво и се става во солена вода да се вари 20 минути.
  2. Се става на плех маслиново масло, се става малку сол и се реди излупениот компир кој малку се стиска во плехот со заден дел од чаша.
  3. Се ставаат зачини и маслиново масло и рузмарин.
  4. Се пече на 220 степени 40 минути, па се служи со кајмак.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Луди компири од рерна

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата