Посна супа со карфиол: Најубавиот здрав оброк за целото семејство (Видео)

Посна супа со карфиол: Најубавиот здрав оброк за целото семејство (Видео)

Здрава посна супа полна со зеленчук!

Состојки:

 • 1 помал карфиол
 • 3 моркови
 • 1/2 корен целер
 • 1 корен пашканат
 • 1 корен магдонос
 • 1 главица кромид
 • 1/2 тиквица
 • 1 компир
 • масло
 • сув зачин
 • сол
 • бибер
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. На малку масло пропржете рендани моркови, ставете малку вода па додајте моркови исечкани на кругови, целер, пашканат и цел компир. 
 2. Гответе околу 15 минути па додајте го останатиот зеленчук и долијте вода. Гответе уште 20 минути па додајте резанки и зачин, сол, бибер и на крај листови магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула