Киндер колач без печење од малку состојки – готов за 15 минути

Киндер колач без печење од малку состојки – готов за 15 минути

Направете вкусни киндер колачи дома.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 600 гр. шеќер

   

 • 2 дл. вода

   

 • 250 гр. маргарин

   

 • 100 гр. темно чоколадо

   

 • 100 гр. бело чоколадо

   

 • 400 гр. млеко во прав

Начин на подготовка:

 1. Се вари водата со шеќер, па се става маргаринот на коцки и се меша да се стопи.

   

 2. Се додава млеко во прав, се мати со миксер и потоа се добива густа смеса.

   

 3. Се дели на два дела, во едниот се става бела, во другиот црна чоколада.

   

 4. Се ставаат во плех наизменично, црн дел бел дел и се стега во ладилник.