Чоколадна фантазија: Комбинација од 4 состојки идеална за топлите денови

Чоколадна фантазија: Комбинација од 4 состојки идеална за топлите денови

Чоколадните десерти не се резервирани само за студените месеци. Тоа го докажува и овој фин крем со додаток грчки јогурт и мед.

Состојки:

  • 100 гр темно чоколадо
  • 70 мл млеко
  • 3 лажици мед
  • 150 гр грчки јогурт

Начин на подготовка:

  1. Загрејте млеко во лонец, па прелијте го преку насечканото темно чоколадо. Оставете така една минута, па сè добро измешајте. 
  2. Додајте мед и добро измешајте. Оставете смесата малку да олади. 
  3. Грчкиот јогурт омекнете го со матење, па измешајте го во изладениот крем од чоколадо. 
  4. Ставете во фрижидер до послужување, па украсете со овошје по желба.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед