Компир со павлака и кашкавал: Тава која крчка во рерна

Компир со павлака и кашкавал: Тава која крчка во рерна

Направете вкусни компири со павлака и кашкавал.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1,5 кг. компир
 • ½ л. павлака за готвење
 • 2 дл. млеко
 • 1 дл. масло
 • вегета
 • бибер
 • сол
 • кашкавал за горе

Подготовка:

 1. Се лупи компирот и се сече на кришки, па се ставаат зачини.
 2. Се меша павлаката со млеко и со масло, па се става компирот во подмачкан плех, па павлаката.
 3. Се пече на 200 степени 40 минути, а пред крај се става кашкавал горе по избор.

Повеќе вести на Готви.мк:

Печени компири со мајонез

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт