Канадски палачинки

Канадски палачинки

Овие палачинки едноставно се топат во уста.

Состојки:

  • 1 шолја брашно
  • 3 жолчки
  • 3 белки
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 1 шолја млеко

Начин на подготовка:

  1. Во сад со средна големина, измешајте брашно и прашок за печиво. Потоа додајте млеко и жолчки и мешајте додека не стане глатко. 
  2. Во друг сад разматете белки, додека не добиете цврст снег. Измешајте со тестото. 
  3. Загрејте лесно намастена тава на средна температура. Ставете го тестото во тава, користејќи околу 1/4 шолја за секоја палачинка. Печете додека не поруменат од двете страни.

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед