Ова ќе го спаси оризот ако се згусне – доволни се само неколку капки

Ова ќе го спаси оризот ако се згусне – доволни се само неколку капки

Ако во текот на варењето на оризот, тој се згусне премногу, тогаш има начин како да го спасите ручекот.

Тргнете го од шпорет, ставете неколку капки лимонов сок и се добро измешајте.

Потоа, продолжете да варите.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба со ориз

Вкусна крем чорба од ориз

Постои еден трик за да не се згусне оризот

Пита со ориз и праз

Направете кремава ориз салата

Салата од ориз и колбас