Нема калории, не дебелее и многу е здрав – што му прави доматот на телото

Нема калории, не дебелее и многу е здрав – што му прави доматот на телото

Често го јадеме, супер е за ручеци, салати, смути, сокови, но малкумина од нас знаат колку е здрав.

Доматот има витамин А, па со тоа кожата и косата ги прави сјајни. Помага и да се спречи настанување песок во бубрезите, а намалува и хронични болки, се бори и со воспаленија.

Нема скроб, нема калории, полн е витамини и вода, па добар е и за диета.

Полн е и со антиоксиданси.

Богат извор е на витамини Ц, К, Б9, калиум, а има и Б1, Б3, Б6 и магнезиум, фосфор и бакар.

Една порција или 150 грама имаат два грама влакна, седум посто од дневната количина.

Има 0 масти, 1 грам протеини и шест милиграми натриум.

Ликопенот е најздравиот дел на доматот и помага да се спречи рак, за елиминирање холестерол, за здравје на коските, имунитет.

Јадете го често.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство