Од прв обид ќе излезе совршен: Колач полн чоколадо

Од прв обид ќе излезе совршен: Колач полн чоколадо

Вкусен чоколаден колач кој успева од прва.

Пробајте и уверете се:

Состојки:

 • 100 гр. шеќер
 • 200 гр. маргарин
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 4 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 4 јајца
 • 200 гр чоколадо за готвење за крем
 • 0,5 л. слатка павлака
 • 1 лажица шеќер

Подготовка:

 1. Се матат жолчките со шеќер, па се става истопениот маргарин.
 2. Се додава и истопеното чоколадо и брашно измешано со прашок за пециво, па на крај снег од белки.
 3. Се става во калап со хартија и се пече 20 минути на 180 степени.
 4. Во меѓувреме се спрема филот со чоколадото, шеќер и павлаката кои се варат на оган.
 5. Се става ова врз бисквитот, се сече на коцки и се лади.
 6. Може да си декорирате по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта