Ловечки кнедли од месо и стар леб (Видео)

Ловечки кнедли од месо и стар леб (Видео)

Идеална комбинација од стар леб и месо за гурмански оброк.

Состојки:

 • 500 гр стар леб
 • масло
 • 150 гр чадена шунка или сланина
 • 1 главица кромид
 • 250 мл млеко
 • 2 јајца
 • 100 гр брашно
 • магдонос
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го лебот и чадената сланина на коцки. Пропржете ги заедно во сад. 
 2. Кромидот исчистете го, исечкајте го на мали парчиња и препечете го на масло. 
 3. Во голем сад замесете тесто од брашно, млеко, јајца, потоа посолете, па додајте препечен леб, шунка и кромид. 
 4. Со раце добро замесете го тестото. Поголемите парчиња леб изгмечете ги на помали. Исечкајте магдонос и додајте го во смесата. Оставете ја смесата да одмара половина час. 
 5. Со влажни раце правете кнедли со големина на јаболка. 
 6. Наполнете сад со вода, посолете и оставете водата да зоврие. Кнедлите гответе ги во врела вода десетина минути. Извадете, исцедете и послужете со некој сос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*