Со еден трик нема да темнеат брзо бананите – за ова не требаат ни пари

Со еден трик нема да темнеат брзо бананите – за ова не требаат ни пари

Бананите се здраво и вкусно овошје, а проблемот со нив е што брзо потемнуваат и губат свежина.

Сепак, има супер брз и корисен трик за ова.

Ставете фолија на дршката на бананата, бидејќи тие произведуваат повеќе етилен отколку другите овошки, па треба да ги држите одвоено, а фолијата ќе помогне да бидат свежи подолго.

Повеќе на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед