Плескавици готови за 10 минути – домашна смеса како ниедна друга

Плескавици готови за 10 минути – домашна смеса како ниедна друга

Вкусни плескавици на кои им нема рамни.

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо
 • 1 парче леб натопено во вода или млеко и 3 лажици презла
 • 1 главица кромид
 • магдонос
 • 1 чешне лук
 • 1 лажичка вегета
 • 1 јајце
 • бибер
 • 1 лажичка сода бикарбона

Подготовка:

 1. Се ситни лукот со кромид и се додава исцедениот леб, јајце и зачини, магдонос па сода бикарбона.
 2. Се додава месото и се убаво се меси со раце.
 3. Се прават 8 топиња.
 4. Секое се прави како плескавица со раце, па се пржи на загреано масло.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*