Фино тирамису кое ќе го направите за 5 минути (Видео)

Фино тирамису кое ќе го направите за 5 минути (Видео)

Ви се јаде нешто слатко и брзо? Нема да најдете ништо побрзо од овој рецепт кој го претстави куварот Гордон Ремзи.

Состојки:

  • 120 гр шеќер во прав
  • 300 гр павлака за шлаг
  • екстракт од ванила (по желба)
  • 250 гр маскарпоне сирење
  • 1 мала шолја јако црно кафе

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете шеќер во прав, додајте павлака за шлаг и сè заедно добро разматете.
  2. Во друг сад ставете маскарпоне и екстракт од ванила и добро измешајте.
  3. Мешавината од маскарпоне и ванила ставете ја во шлагот и добро измиксајте.
  4. Пишкотите преполовете ги, потопете ги во кафе и ставете ги во чаша.
  5. Ставее ја смесата во чашата и на врвот изрендајте темно чоколадо.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед