Одличен и брз десерт од банани и јогурт

Одличен и брз десерт од банани и јогурт

Овој десерт ја враќа енергијата и освежува, подгответе го за летните врели денови.

Состојки:

  • 1 кг бисквити
  • 1 л јогурт
  • 250 гр шеќер
  • банани
  • 1 кесичка шлаг

Начин на подготовка:

  1. Бисквитите издробете ги, додајте шеќер во прав и прелијте сè со јогурт. 
  2. Оставете половина час да отстои за бисквитите добро да го впијат јогуртот. 
  3. Обликувајте ја масата по желба и преку ставете банани исечкани на кругови (или некое друго овошје по желба) и од горе распоредете разматен шлаг. 
  4. Оставете да отстои неколку часа во фрижидер и послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед