Салата со пилешко и спанаќ

Салата со пилешко и спанаќ

Вкусна и лесна салата со пилешко и спанаќ.

Состојки:

 • 300 гр спанаќ
 • 1 чешне лук
 • 2 моркови
 • 2 парчиња пилешко филе
 • 4 лажици маслиново масло
 • 4 лажици путер
 • 2 варени јајца
 • 2 парчиња бел леб
 • 2 лажици песто сос
 • 2 лажици павлака

Начин на подготовка:

 1. Спанаќот исчистете го, измијте го, процедете го и испржете го на масло со едно чешне лук. 
 2. Морковот обварете го, а месото измијте го, посолете и побиберете, па испржете го во тава на неколку лажици путер. 
 3. Печеното месо, морковот и јајцата исечкајте ги на коцки. 
 4. Во сад измешјате ги сите состојки, а на крај додајте павлака и песто сос по желба. 
 5. Сервирајте со препечен леб исечкан на коцки.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*