Летен десерт готов за 2 минути: Не може да биде полесно

Летен десерт готов за 2 минути: Не може да биде полесно

Брз летен десерт кој ќе ве освои од прва.

Без многу мака и за малку пари.

Состојки:

 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 4 јајца
 • 300 гр. шеќер
 • ½ л. шлаг
 • 100 гр. чоколадо
 • 5-6 стапчиња плазма

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќер и ванилин шеќер, па се матат белките.
 2. Се мати и шлагот според упатството.
 3. Се заедно се соединува и се става ситно мелена плазма, па изрендано чоколадо.
 4. Се става смесата на калап и се лади.
 5. Декорирајте со чоколаден прелив

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед