Карамел коцки за секоја пригода – колачи кои ќе ви се најдат и за прослави

Карамел коцки за секоја пригода – колачи кои ќе ви се најдат и за прослави

Направете вкусни карамел коцки како десет за целото семејство или изненадни гости.

Состојки:

 • ½ кори за розен торта 
 • 125 гр. маргарин 
 • 200 гр. шеќер 
 • 1 пудинг од карамела 
 • 400 гр. млеко 
 • 150 гр. мелени лешници

Подготовка:

 1. Се карамелизира шеќерот на оган со млеко, па се меша додека не се растопи. 
 2. Се разматува пудингот во малку млеко, па се вари останатото млеко и се додава пудингот, и се меша додека не се згусне, а кога ќе се излади се става маргаринот. 
 3. Потоа и мелените лешници се додаваат внатре. 
 4. Се зема кора и се филува, па се става друга кора. 
 5. Се прави така додека има кори и фил и се стегаат.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*