Торта со пишкоти и овојче по избор – десерт по кој се памети летото

Торта со пишкоти и овојче по избор – десерт по кој се памети летото

Направете вкусна овошна торта со вашето омилено овошје, со која може да експериментирате.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 2 кутии пишкоти
 • 200 мл. млеко
 • 100 гр. маргарин
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 3 чаши кисела павлака
 • 500 мл. слатка павлака
 • 1 кесе желатин
 • 500 гр. овошје по ваша желба

Подготовка:

 1. Се мати маргаринот со шеќер во рпав и се додава киселата павлака и убаво измиеното и исечено овошје.
 2. Се ставаат 4 лажици ладна вода во желатинот и се остава да надојде, па се мати слатката павлака и се меша со желатинот, па се става во смесата со овошје и се убаво соединуваме.
 3. Се ставаат ред пишкоти намокрени во млеко па фил, па пак пошкоти, па фил.
 4. Може да декорирате со овошје.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*