Го препорачуваат и доктори и нутриционисти: Тајната за највкусно и здраво смути

Го препорачуваат и доктори и нутриционисти: Тајната за највкусно и здраво смути

Смутито стана многу популарна храна, за здрав живот и слабеење, го препорачуваат и доктори и нутриционисти.

Сите се прават исто, се ставаат состојките во блендер, се вклучува и миксира и се става лед некогаш.

Сепак мора да обратите внимание на редоследот иако малкумина го знаат тоа: течност па замрзнато овошје или зеленчук па житарки па јаткасти плодови па свежо овошје или зеленчук на крај.

Намирниците се ставаат по овој редослед за да биде повкусно вашето смути.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки