Направете 10 литри домашен сок од само 1 кг портокали: Поздрав и повкусен од купечкиот

Направете 10 литри домашен сок од само 1 кг портокали: Поздрав и повкусен од купечкиот

Природните сокови се здрави, полни се со витамини и минерали, а имаат и антиоксидантско дејство.

Затоа, во прилог ви донесуваме рецепт за сок од портокали. Со овој рецепт можете да подготвите голема количина сок од само 1 кг портокали:

Состојки:

  • 9 л вода
  • 1 кг портокали
  • сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ги лимоните и портокалите. Исечкајте ги и исцедете го сокот. Потоа измешајте со вода и измиксајте. 
  2. Не ставајте премногу лимони за сокот да не биде прекисел. Можете да додадете 1 кг шеќер, но секако подобро е без шеќер. 
  3. Ќе добиете голема количина сок, а со консумација на барем една чаша дневно ќе се чувствувате многу подобро.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*