Највкусен и најевтин колач со ореви (Видео)

Највкусен и најевтин колач со ореви (Видео)

Овој колач е еден од најевтините, а сепак меѓу највкусните десерти…

Состојки:

  • 5 јајца
  • 100 гр путер
  • 150 гр мелени ореви
  • 200 гр шеќер
  • кора од портокал
  • 3 лажици масло
  • 3 лажици брашно

Начин на подготовка:

  1. Одвојте ги жолчките од белките па белките разматете ги со 10 гр шеќер, додајте брашно, масло, кора од портокал, мелени ореви и растопен путер или маргарин. Сè добро измешајте и разлијте во округол плех со пречник од 22 см. Печете 15 минути на 180 степени. 
  2. Разматете жолчки со остатокот од шеќерот пенасто да побелат па прелијте го бисквитот и вратете го во рерна уште 10 минути. Оставете да се излади. Посипете со шеќер во прав или растопено чоколадо.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед