Торта од едноставни состојки – готова за 20 минути

Торта од едноставни состојки – готова за 20 минути

Малку состојки, труд и само 20 минути за одличен рецепт.

Состојки:

 • 1 л. млеко
 • 50 гр. маргарин
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 гр. густин
 • 50 гр. маргарин
 • 30 чоколадни кекси
 • 300 гр. шеќер
 • 3 лажици мед
 • 5 лажици какао

Подготовка:

 1. Се мати густинот со ванилин шеќер и шеќер.
 2. Се загрева млекото да биде млако и се става во смесата со густинот, па се мати.
 3. Се матат медот со маргаринот и се ставаат во претходната смеса.
 4. Се реди кексот, се става од смесата, па пак кекс, па од смесата.
 5. Се лади и служи.

 

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед