Сите ќе мислат дека сте експерт за десерти: Чоколадна торта за 20 минути

Сите ќе мислат дека сте експерт за десерти: Чоколадна торта за 20 минути

Рецепт за чоколадна торта која можете да ја направите за 20 минути…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 50 гр какао прав
 • 150 гр брашно
 • малку сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 70 гр шеќер
 • 6 мали лажички кокосово или билно масло
 • 50 мл млеко
 • 1/2 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сувите состојки. Потоа додајте ги течните и сè добро измешајте. Смесата ставете ја во помал калап за торти и печете 20 минути во рерна на 180 степени. 
 2. Доколку сакате, преку тортата можете да растопите чоколадо за готвење или да посипете шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед