Сочно месо од кое ќе замириса домот: Шницли со салама и растопен кашкавал

Сочно месо од кое ќе замириса домот: Шницли со салама и растопен кашкавал

Шницли од пилешко бело месо со супер додатоци.

Спремени на овој начин ги будат сите сетила.

Состојки:

  • 500 гр. пилешко месо
  • масло
  • сол
  • 200 гр. салама
  • 6 парчиња кашкавал

Подготовка:

  1. Се премачкува тепсија со масло, а шницлите од пилешко се спремаат со чекан за месо и се печат на 200 степени во тавата од двете страни.
  2. Се вадат од рерна и се става салама на нив, па кашкавал.
  3. Се допекуваат колку да се растопи.

 

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство