Појадок кој се прави и во работен ден: Брзо, лесно и превкусно

Појадок кој се прави и во работен ден: Брзо, лесно и превкусно

Супер брз и лесен појадок во вашата кујна.

Состојки:

 • 50 мл. вода
 • 50 мл. млеко
 • 50 мл. кисела павлака
 • 100 мл. јогурт
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче оцет
 • 1 лажиче сол
 • 25 гр. квасец
 • 1 прашок з апециво
 • 2 јајца
 • 650 гр. брашно

Подготовка:

 1. Се става вода со млеко икисела павлака и јогурт во сад, па се додаваат сол, шеќер и оцет, па квасец и прашок з апециво.
 2. Се додаваат јајца и половина брашно, па се додава другата половина постепено и се меси тесто.
 3. Се остава во ладилник половина час.
 4. Се расукува малку, се вадат облици и се пржат на масло
 5. Супер за со кајмак или јогурт.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*